Klasické masáže
Klasická masáž je sústava hmatov vykonávaná masérom na telo pacienta. Klasická masáž je základom a východiskom pre uplatňovanie všetkých masáží. Jej cieľom je dosiahnutie preventívneho a liečebného účinku.
Dávkovanie masáží: Akútne stavy 2-3 x do týždňa.
Účinky klasickej masáže
Masáž má celkový upokojujúci alebo povzbudzujúci účinok na telesnú výkonnosť ovplivňuje stav centrálneho nervového systému to znamená , že zlepšuje aj celkový psychický stav. Prospieva svalovému systému ,zlepšuje výživu a prekrvenie tkanív, zmierňuje bolesť, napomáha odbúravaniu odpadových látok, urýchľuje liečenie po zraneniach a odburáva stres. Klasická masáž môže byť celková alebo lokálna ( miestna ).
Indikácie ( stavy kedy sa masáž môže a dokonca odporúča vykonávať ).
- poruchy pohybového aparátu.
- stavy po úrazoch a operáciách na kostiach a kĺbov.
- rekonvalescencia svalov , kĺbov v dôsledku úrazov.
- neurologické ochorenia.
- ochorenia tráviaceho systému.
- ochorenia dýchacích ciest.
- stavy dlhodobého znehybnenia , svalová únava.
Kontraindikácie ( stavy kedy sa masáž nesmie vykonávať ).
- akútne horúčkové a infekčné ochorenia.
- celková telesná slabosť.
- hnisavé ochorenia kože, plesne infekcie na koži či otvorené rany.
- pokročilá arterioskleróza.
- osteoporóza.
- krvácavé stavy.
- akútne zápalové ochorenia a zlyhávanie dôležitých funkcií.
Kontraindikácie či iné závažné ochorenia oznámte masérovi !
Ponúkam tieto variácie klasickej masáže :
Celotelová masáž
Celotelové masáže sú prostriedkom na relax. Celotelová masáž zahŕňa: masáž chrbta, horných končatín zo zadu , dolných končatín z predu a zozadu + chodidla, prípadne hrudník a brucho. Pri dlhšej variácií je možne pridať aj šiju v sede či tvár.
Klasická masáž chrbta
Klasická masáž chrbta patrí medzi najpopúlarnejšie a najviac masírované časti tela. Masáž navodzuje príjemné pocity , pomáha udržať svaly v dobrej kondícií . Pri masáži sa zvyšuje prekrvenie , uvoľňuje sa stuhnuté svalstvo najmä v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch. Masáž samozrejme pomáha odstraňuje sa bolesť.
Klasická masáž šije a pliec
Táto masáž prebieha v sede na stoličke , ak je potrebné dá sa spraviť aj v ľahu. Pri tejto másáži dochádza k uvoľneniu šijového svalstva .Táto masáž môže pomôcť pri migréne či bolestiach hlavy spôsobených ztuhnutým šijovým svalstvom.
Klasická masáž horných končatín
Klasická masáž pôsobí blahodárne aj na horné končatiny. Pri tejto masáži je premasírovaná celá končatina od končekov prstov až po ramená .
Klasická masáž dolných končatín ( predná a zadná plocha )
Klasická masáž dolných končatín padne dobre každému , kto celý čas v práci stojí. Naše nohy nás celý život nosia a zaslúžia si za to vďaku. Táto masáž výborne uvoľňuje svalstvo prednej a zadnej plochy a taktiež chodidla. Ak chcete masáž len jednej strany vieme sa dohodnúť.
Klasická masáž hlavy
Klasická masáž hlavy je spojená s príjemným relaxačným účinkom. Táto masáž má aj omladzujúce účinky pretože zlepšuje prekrvenie a zlepšenie výživy buniek. Pri tejto masáži sa masíruje vlasová čast hlavy .
Bankovanie Bankovanie je vynikajúca a mimoriadne účinná terapia, ktorá dostala názov podľa tvaru nádob v tvare baniek. Banky pôsobia tak fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, že ovplyvňujú pochody látkovej výmeny v priľahlom okolí a v neposlednej rade aj stimulujú imunitu organizmu. Taktiež ovplyvňujú procesy aj na miestach vzdialených od aplikácie. Čo sa odohráva v tkanive pri priložení banky? Podtlak vtiahne časť kože aj podkožia do banky, tým sa prekrvia a okysličia kritické body a odplavia sa škodliviny. Spôsobí sa silné prekrvenie a prehriatie; tým dochádza k zvýšenému okysličovaniu bunkového tkaniva, zrýchleniu látkovej výmeny a vyplavovaniu nahromadených škodlivín z tela. Kritické miesto sa rýchlejšie regeneruje a zotavuje. Bankovanie je vhodné pri doliečení po infarktoch, po mozgových príhodách, pri astme, alergiách, menštruačných poruchách a zápaloch. Alternatívou je Banková masáž - pre svoj veľmi účinný výsledok sa dá priradiť k iným druhom masáži.
Pôvod
Metóda je veľmi stará, známa už v staroveku a používaná nielen k uvoľňovaniu bolesti pohybového aparátu, ale aj k mierneniu vnútorných potiaží.
Priebeh
Ošetrenie je známe vo viacerých prevedeniach, používam vakuové bankovanie za studena - teda banky z bezpečnostného tvrdeného plastu a vákuovú pumpičku. Prikladajú sa na vybrané časti tela priamo na kožu. Sú spojené s pumpovacou pištoľou hadičkou. Pištoľ vytvorí riadený odstupňovaný podtlak, ktorý spôsobí prisatie baniek na pokožku.
Prevádza sa ideálne v liečebných kúrach v počte 6 x a max. 10 x. Bankovanie má minimálne vedľajšie negatívne účinky, preto frekvencia a rozsah terapie nie je limitovaný. Skôr naopak, čím viac tým lepšie. /Umelé látky, sladidlá, konzervačné látky, tzv. ečka, soli, dochucovadlá - to všetko sú látky, ktoré do svojho tela každý deň dopravujeme spolu s potravinami. Telo sa ich nevie efektívne zbaviť a navyše celodenný stres a zhon bránia nášmu telu v účinnej práci - spracovať potravy, absorbovať živín a odstrániť odpad. Preto sa škodliviny v tele rýchlo hromadia. Bankovanie je veľmi účinný spôsob, ako telu v tomto nekonečnom boji naozaj účinne pomôcť./
Bankovanie môže prebudiť vnútorné pochody a tým aj skryté poruchy. Takmer vždy na koži vznikajú pôsobením podtlaku a rozšírením pórov farebné kruhové stopy. Je to prirodzený jav, a čím je telo viac zanesené nečistotami, tým sú farby intenzívnejšie. Nie sú to podliatiny, ako sa mnohí domnievajú, pri ktorých praskajú najjemnejšie kapiláry a tvoria krvný výron. Dobrá správa je, že kruhy sú s každým ďalším bankovaním menej farebne výrazné a tiež miznú rýchlejšie. Ideálny interval na udržanie sviežeho a čulého lymfatického systému, svižnej a vláčnej ale silnej a odolnej svalovej sústavy je interval 1 krát mesačne.
Účinky
- 1. Vplyv na kožu. Fyzikálne podnety totiž pôsobia priamo na vlasovú cibuľku a rozširujú krvné cievy. Prostredníctvom mierneho ťahu sa zrýchluje tkáňový metabolizmus v koži, zlepšuje sa činnosť potných a mazových žliazok i kožné dýchanie a zvyšuje sa prísun živín do tkanív. Podstatou liečby bankami nieje len odstránenie stagnujúcej starej krvi z pokožky, ale aj vyčistenie kožného povrchu od jedovatých látok.
- 2. Vplyv na svaly. Ťah vyvíjaný pri bankovaní stimuluje kožné kapiláry, čo aktivuje funkciu krvných ciev vo svaloch. Rozšírenie ciev vo svaloch uľahčuje prietok krvi: tým sa odstráni miestna stagnácia krvi, dôjde k významnému zlepšeniu stavu napr. u tzv. zamrznutého ramena. Okrem toho sa upravuje aj lymfatický tok. Celkovo sa uvoľňuje svalový tonus (aj pri akútnom, bolestivom stave) až do najhlbších vrstiev svalov a tkanív. /Bankovanie je najefektívnejšou terapiou na rýchle, spoľahlivé, dlhodobé a bezbolestné uvoľnenie svalových spazmov a blokád hlbokých svalových zväzkov. Sú to miesta častých problémov pri sedavom zamestnaní, športových aktivitách, pri pocite tiaže v hrudníku ako pri srdcovom infarkte, vystreľovanie bolestí do preferovanej ruky, ramena, šije a nekonečné varianty bolesti hlavy. Klasické masážne techniky majú iba obmedzený prienik do svaloviny a mnohokrát neúmerný tlak pôsobí na boľavé telo kontraproduktívne./
- 3. Vplyv na kĺby. Jedna z diagnóz, u ktorej je bankovanie vhodné a účinné je chronický reumatizmus. Pozitívny vplyv sa prejavuje na zlepšení prekrvenia kĺbu a zvýšenej sekrécii synoviálnej - medziklĺbnej tekutiny. Bankovanie môže odstrániť aj prípadné svalové spazmy v okolí postihnutého kĺbu.
- 4. Vplyv na tráviacu sústavu. Väčšina pacientov po bankovaní pociťuje hlad. Tráviace orgány, zvlášť slezina a žalúdok, sú najdôležitejším "motorom" organizmu. Sacia sila ľahkého podtlaku v bodoch na bruchu stimuluje vnútorné orgány, zlepšuje perilstatiku a sekréciu aj kvalitu tráviacich štiav. Tým sa zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín. Bankovanie je teda účinné pri chronických ochoreniach žalúdka a čriev a zápchy.
- 5. Vplyv na lymfatický systém. Šetrne, ale veľmi účinne aktivizuje lymfatické dráhy v bankovanej oblasti, ale aj mimo nej /Lymfatický systém je "šedou eminenciou" v našom tele. Nesprávna funkcia LF má za následok nedostatočné obojsmerné odvádzanie tekutín z vnútorných organov, transfer imunologických zložiek a tok energie v celom organizme. Prejavuje sa to celkovou únavou, nevysvetliteľnými putujúcimi bolesťami vnútorných orgánov, ťažkosťami s trávením, vylučovaním (hnačka, zápcha), pocitom unavených alebo opuchnutých nôh, popraskanými žilkami a pod.. Rozprúdenie lymfatického systému zvyšuje celkovú imunitu organizmu./
- 6. Detox. Bankovanie najúčinnejšie zbavuje telo škodlivých, dlhodobo nahromadených a prirodzene ťažko odbúrateľných toxínov z tela. /Odvod odpadových látok z tela človeka prebieha v troch rovinách, nepretržite počas celého života človeka. Najbežnejšia detoxikácia je vylučovanie odpadových látok v podobe stolice, moču a potu. Vylučovanie cez pokožku je pomalé a neefektívne. Detoxikácia nahromadených katabolitov - tie sú systematicky ukladané v tuku na bruchu, zadku a inde a ich sa zbavujeme mimoriadne ťažko, lebo podkožný tuk s ľahkosťou viaže tieto látky a ukladá si ich/
- Čistenie krvi. Následkom podtlaku a sania sa zlepšuje krvný obeh v tepnách a žilách, dochádza pri tom k prechodnému vzniku drobných hematómov. Môžeme tak zmierniť kongesciu, uľahčiť tok krvi a zabrániť pozápalovej extravazácii v tkanivách. Zlepšenie toku krvi je teda najdôležitejším účinkom tejto liečebnej metódy, ktorá sa dá úspešne využiť pri ošetrení zatvrdnutých arterií, zmrznutého ramena a pod.
- Účinky na nervový systém. Bankovanie stimuluje kožné senzitívne nervy, dochádza aj k ovplyvneniu zón kontrolovaných odpovedajúcimi nervami. Pri ošetrovaní chrbta dochádza k priamemu ovplyvneniu strednej línie (spinálnych a parasympatických nervov) a vedľa toho sympatickej inervácie. Dráždenie má dobrý vplyv nielen na autonómny nervový systém, ale taktiež na rôzne orgány nimi riadené. Bankovanie je účinné u všeobecných problémov ako chronická bolesť hlavy, závraty, malátnosť, zmrznuté rameno, únava, a pod., ktoré vznikajú v dôsledku úzkosti, trápenia a telesnej bolesti. Použitie baniek je efektívne taktiež u vnútorných chronických ochorení ako vysoký krvný tlak, neuralgie (bolesti v priebehu nervu) a reumatizmus.
Indikácie
- Bolesti a poruchy v pohybovom systéme, krk, plecia, lakte, kríže, bedrá
- Bolesti očí, uší, tváre, trojklanný nerv
- Bolesti obličiek, močových ciest, močového mechúra, pohlavných orgánov
- Dýchacie cesty, hlasivky, priedušky, astma
- Zažívacie orgány a problémy
- Srdce, cievy, nízky tlak
- Zlepšenie imunity, hormonálneho a lymfatického systému
Kontraindikácie
- minimálne ! preto môžeme aplikovať takmer na každom človeku bez rozdielu veku a pohlavia, vrátane tehotných žien.
- Hemofília (krvácavosť), aj krvácanie z nosa
- Gynekologické krvácanie, vynechaný a nepravidelný menzes
- Krehké cievy (Skutočná kontraindikácia sú kŕčové žily v záverečnom štádiu - kedy sú už steny žíl skôrnatelé)
- Leukémia, nádory, každé onkologické ochorenie + kontraindikácie z klasickej masáži
- Otvorené rany